جستجو
تکنولوژی روز رابا تجربه کنید

آشنایی با دستگاه اتوکلاو

اتوکلاو یکی از تجهیزات مورد نیاز در اکثریت مراکز درمانی می باشد. دستگاه اتوکلاو برای استریل تجهیزات استفاده می شود و برمبنای فشار و دما عملیات استریل را انجام میدهد. نکته قابل توجه در استفاده از اتوکلاو این است که فقط برخی از تجهیزات پزشکی را می توان در داخل اتوکلاو قرار داد چرا که اکثر تجهیزات پزشکی نسبت به فشار و دمای بالا حساسیت دارند.

عصب کشی دندان با دستگاه روتاری

حالا خوب است بدانید جدیدترین و پیشرفته ترین روش عصب کشی دندان ، عصب کشی یا درمان ریشه با دستگاه دیجیتالی روتاری اندو می باشد.

دستگاه روتاری اندو ، با فایل های مخصوصیعصب کشی دندان

کار می کند که این فایـل ها با شکل و فرم و

جنس خاصی که دارند دقیقا شکل کانال های

ریشه را به خود می گیرند و عمل درمان ریشه

دندان را با کیفیت و دقت بالایی انجام میدهند

و عصب کشی دندان را بسیار دقیقتر و بهتر و

سهل تر می سازند.

دستگاه دیجیتالی روتاری به جای دست، حرکات ظریف و دقیقی و حتی

بهتر و دقیقتر از حرکات دست، در فایل ها ایجاد می کند و عمل پاکسازی

و تخلیه کانال های ریشه را انجام می دهد. درمان ریشه یا عصب کشی

با دستگاه روتاری نسبت به روش سنتی دستی که با فایل های دستی

و با حرکات دست انجام  می شود، بسیار با کیفیت بالاتر و سریعتر، قابل

انجام است.

روش عصب کشی با دستگاه روتاری، نسبت به روش سنتی دستی، مزایای زیر را دارد:

 

۱–  کیفیت و دقت بالاتر نتیجه درمان ریشه

۲–  سریع تر بودن و راحت تر بودن انجام درمان و در نتیجه، راحتی بیمار

۳–  احتمال درد بعد از عصب کشی بسیار کمتر می شود

 

دستگاهی کاربردی جهت یافتن اپکس در دندانپزشکی

دستگاهی که میخوام معرفی کنم، اسمش هست “اپکس لوکیتور” یا “اپکس فایندر”. تو دندانپزشکی وقتی دندانپزشک میخواد کانال رو تمیز کنه، عکسبرداری میکنه تا بدونه چقدر باید تو کانال پیشروی کنه، دلیلش هم اینه که خب باید تا اپکس پیش بره و نه کمتر و نه بیشتر. این عکسبرداری به مرور هم برای دندانپزشک میتونه مضر باشه و هم برای بیماران، بنابراین دستگاهی به نام اپکس لوکیتور ساخته شده که دندانپزشک به راحتی و بدون عکسبرداری میتونه محل دقیق اپکس رو تشخیص بده. تشخیصش هم بصورته که وقتی فایل به اپکس نزدیک میشه اعلام نزدیکی به اپکس میکنه و وقتی دقیقاً به اپکس، اعلام میکنه که به اپکس رسیده و به این ترتیب دندانپزشک از ادامه پیشروی در کانال خودداری میکنه.

 

كاویترون (دستگاه جرم گیری دندان)

از این دستگاه برای از بین بردن پلاك ها و لكه های ناشی از فعالیت باكتری ها تشكیل شده بر روی دندان توسط اولتراسونیك استفاده می شود.
خونریزی كمتر، قدرت تاثیر بالا، و تقریبا آسیب رسانی پائین به دندان را می توان از فاكتورهای برتر استفاده از این دستگاه در مقایسه با دیگر روش های جرمگیری نام برد. بنابراین Ultrasonic Scaler را می توان یكی از روش های مفید در جهت پیشگیری و درمان بیماری های دندان دانست.

نقش دستگاه لایت کیور در دندانپزشکی

برای پر کردن دندان مواد مختلفی وجود دارد مانند آمالگام، سرامیک، کامپوزیت، طلا و… که دندانپزشک یکی از آن ها را بر حسب نیاز انتخاب می کند. از بین این مواد، کامپوزیت ها نیاز دارند تا برای خشک کردن مدتی را در معرض تابش نوری که از دستگاه لایت کیور ساطع شده است قرار گیرند.
حتما شما هم این روزها زیاد شنیده اید که بعضی ها می گویند: من پیش دندانپزشکم رفتم و او با اشعه یا لیزر دندان هایم را پر کرد، به طوری که اصلا معلوم نیست پر شده است.پر کردن دندان یا همان ترمیم دندان، به معنی برداشتن و تراش دادن پوسیدگی های دندان و جایگزین کردن آن با مواد ترمیمی است. این ماده ترمیمی تا مدت های طولانی فقط آمالگام(همان پر کردگی های سیاه رنگ یا نقره ای رنگ قدیمی) بود. اما در سال های اخیر با پیشرفت علم، مواد دندانی همرنگ دندان یا همان کامپوزیت ها به عرصه دندانپزشکی ترمیمی وارد شده اند. این ترمیم های همرنگ دندان به دلیل زیبایی که دارند، برای ترمیم دندان های جلویی مفید هستند.

نوری که امروزه برای سخت شدن کامپوزیت ها استفاده می شود، طیف آبی نور مرئی است. پس برخلاف آنکه عده ای به اشتباه آنرا لیزر یا اشعه ماورای بنفش می نامند، این نور همان نور مرئی است.

 

آشنایی با دستگاه آمالگاماتور

مفاهيم پايه
آمــالـگــامــاتـور (Amalgamator) از دو كــلــمــــه Amalgam به معنی آلياژی از دو يا چند فلز كه جيوه يكی از آن‌ها است و ator به معنی عامل تشكيل شده است و در كل به منظور تركيب مواد قالب گيری دندان استفاده مي‌شود.

فيزيولوژی
زمانی كه بيمار درد دندان نداشته يا اتاق عصب آن پس از برداشت پوسيدگی به طور قطعی باز نشده باشد ، دندانپزشک به منظور دادن يک شانس برای حفظ حيات دندان و جلوگيری از كارهای پر رفت و آمد و بالطبع پر هزينه عصب كشی برای بيمار ، اقدام به ترميم و پر كردن مشروط دندان‌ می‌كند.

انواع دستگاه آمالگاماتور
1- دستگاه كپسولی
دراين نوع دستگاه كپسول در محل استقرار گيره كپسول قرار داده می‌شود. تنظيم ميزان پودر و جيوه امكان پذير نيست ، چون شركت سازنده مقدار واحد آمــالـگــام و جـيــوه را مشخـص كـرده و در كپسـول جاسازی شده و نياز به تنظيم خاصی ندارد.
2- دستگاه پودری و كپسولی (دوكاره)
‌در ايـن نوع دستگاه ميزان پودر آمالگام متغيير است كه پيچ تنظيم آن در بغل دستگاه قرار گرفته است ولی مقدار جيوه هميشه ثابت است. هرچه پيچ تنظيم به طرف مثبت باشد ، پودر بيشتر و به طرف منفی ، پودر كمتر و در نتيجه ماده به دست آمده نرم‌تر می‌شود.

نواع رادیوگرافی دندانپزشکی

یکی از روش های سریع و دقیق تشخیص آبسه دندان، پوسیدگی دندان، نقایص فک و دندان و انواع ناهنجاری ها و آسیب های دیگر استفاده از دستگاه ها و دوربین های رادیوگرافی می باشد. دستگاه های رادیوگرافی در حیطه دندانپزشکی انواع مختلفی دارند و بطور کلی رادیوگرافی ها به دو دسته اصلی داخل دهانی و خارج دهانی تقسیم می شوند. در رادیوگرافی داخل دهانی، نوار اشعه X درون دهان قرار دارد و در رادیوگرافی خارج دهانی، نوار اشعه ایکس در خارج از دهان قرار دارد.

کاربردها:

– تشخیص پوسیدگی
– مشاهده ریشه دندان
– بررسی سلامت قسمت استخوانی اطراف دندان
– مشاهده وضعیت دندان در حال رشد

دستگاه روغن کاری اتوماتیک

موتور آویز(هنپیس لابراتوار)

این وسیله برای ساخت واصلاح دندان مصنوعی و…..استفاده میشود.

کاربردهای آلتراسونیک

یکی از مهم ترین کاربردهای امواج فرا صوت در شستشوی آلتراسونیک است. برای این کار قطعه مورد نظر برای شستشو در مایعی که معمولاً آب است، غوطه ور می‌کنند. مایعی که قطعه در آن غوطه ور است با فرکانس و شدت بسیار بالایی به ارتعاش در می‌آید و این ارتعاشات منجر به مرتعش شدن قطعه درون مایع شده و آلودگی‌ها را از آن جدا می‌کند.

 

ارسال شده در دسته‌بندی نشده توسط حسام پناهی

ارسال نظر